W celu odzyskania kontroli nad systemem musimy zacząć od restartu komputera.
Podczas uruchamiania czekamy do momentu w którym na ekranie wyświetli się GRUB ze swoim menu.
Naciskamy na ESC w celu zatrzymania odliczania automatycznego uruchamiania. Istnieje możliwość, iż zostało nałożone zabezpieczenie w związku z czym wciskamy klawisz "P" przechodząc dalej.
Z wyświetlanej listy wybieramy sobie pierwszy z brzegu wpis typu np. Debian GNU/Linux, kernel X.X.X-X-X, a następnie włączamy edycję wpisu przez naciśnięcie klawisza "E".
W kolejnym kroku z wyświetlonych możliwości wybieramy następującą linię:
kernel /boot/vmlinuz-WERSJA JADRA root=/dev/hda2 ro quiet
W zależności od zainstalowanego systemu i konfiguracji powyższa linia może na danym komputerze delikatnie odbiegać od podanego wzorca.
Po wybraniu i zaznaczeniu omawianej linii należy kolejny raz przycisnąć klawisz "E" uruchamiający edycję wpisu na końcu którego musimy dodać poniższy kod:
rw init=/bin/bash
W całokształcie edytowana linia powinna wyglądać tak jak poniżej:
kernel /boot/vmlinuz-WERSJA JADRA root=/dev/hda2 ro quiet rw init=/bin/bash
Po wprowadzeniu zmian zatwierdzamy nasze działanie ENTER'em, a na zakończenie wciskamy klawisz "B" uruchamiając system wraz z dostępem do konta root'a
Po załadowaniu systemu ustawiamy nowe hasło do systemu przy pomocy komendy passwd, a następnie uruchamiamy ponownie komputer w celu załadowania standardowej konfiguracji systemu, gdyż dokonane zmiany ważne są wyłącznie jednorazowo.
Przedstawiony powyżej sposób skutecznie rozwiązuje kwestie braku dostępu do root'a, choć za jego pomocą nie otrzymujemy starego hasła a jedynie możliwość ustawienia nowego ciągu znaków zabezpieczających.
W testach użyte zostały:
Debian Lenny
Komentarze
mount -o remount,rw /
then execute "passwd root"
because system is in read only mode
of this weblog; this weblog consists of awesome and genuinely fine
data in support of readers.
thx
James
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.